Dijital İçerik Hazırlama Yönergesi

Dijital içerik hazırlama yönergesinde dönem boyunca yapılacak etkinlikler, bu etkinliklerin sunumu ve nasıl puanlanacağı bilgileri yer almaktadır. Sürece ilişkin başlıklar aşağıda verilmiştir.

1. Kazanım

Önce alanınızla ilgili bir kazanım seçmeniz gerekmektedir. Her temada alanınızla ilgili farklı bir kazanım seçebilirsiniz. Tüm kazanımları görmek için buraya tıklayınız. 

2. İçerik hazırlama

İçerik hazırlama sürecinde dijital araçlar kullanılacaktır. Dijital araçlar ile ilgili gerekli araştırmayı yaparak temaya en uygun aracı bulmalı ve bu aracın nasıl kullanılacağını keşfetmelisiniz.

3. Paylaşma

Hazırladığınız içeriği ve hangi aracı/araçları kullandığınızı önceden belirlenen haftada derste paylaşmanız gerekmektedir.

Sunumda; hangi dersin hangi kazanımını seçtiğinizi, hangi aracı/araçları kullandığınızı ve bu aracın/araçların temel özelliklerini, kullandığınız aracın/araçların kullanılabilirliği ile ilgili yorumlarınızı ve öğretmenler için önerilerinizi açıklayınız. Sununuzun ilk slaytında isim ve öğrenci numarası ile seçilen kazanım bilgilerine yer verilmelidir.

4. Puanlama

Her öğrencinin ilgili tema kapsamında içerik hazırlamış olması gerekmektedir. Hazırlanan içerikler ilgili haftalarda mutlaka bağlantıdaki forma yüklenmiş olmalıdır.

İlk 2 tema için hazırlanan içeriklerden alınan puanlar vize notu, son 3 tema için hazırlanan içeriklerden alınan puanlar ise final notu olarak değerlendirilecektir (Tablo 1).

Tablo 1. Temalar ve ilgili açıklamalar

Hafta

Tema

Puan

1

Grafik Tasarımı

Seçeceğiniz kazanımla ilgili bir afiş ya da infografik tasarlayınız.

Buraya tıklayarak içeriği yükleyiniz.

50

2

3

E-Kitap

Seçeceğiniz kazanımla ilgili PDF formatında en az 8 sayfadan oluşan (kapaklar hariç) öğretici nitelikte bir e-kitap hazırlayınız.

Buraya tıklayarak içeriği yükleyiniz.

50

4

5

Sunu

Seçeceğiniz kazanımla ilgili bir sunu tasarlayınız. Sunu içerisinde öğrencilere soracağınız sorular ve etkileşim gerektiren etkinlikler de yer almalıdır.

Buraya tıklayarak içeriği yükleyiniz.

40

6

7

Video

Seçeceğiniz kazanımla ilgili en az 3 dakikalık bir video ya da animasyon oluşturunuz.

Buraya tıklayarak içeriği yükleyiniz.

30

8

9

Hikaye Kitabı

Seçeceğiniz kazanımla ilgili hikaye kitabı tasarlayınız. Tasarım aşamasında kullanacağınız öğeleri oluşturmak için yapay zeka araçlarını kullanınız.

Buraya tıklayarak içeriği yükleyiniz.

30

10